Вівтар

Категорія: Статті

Вівтар —  це найголовніша частина храму, що відокремлюється іконостасом від середини храму.

Вівтар символізує собою «небо», де Ісус Христос з Богородицею, ангелами і святими перебувають у вічній славі, і постійно дбає про віруючих, які живуть на землі. Оскільки небо є недоступним для земного помешкання, то і вівтар, згідно канонам Православної Церкви є недоступним для людей, які не мають особливого освячення. Входити до вівтаря можуть тільки ті особи, які мають священий сан.

В середині вівтаря знаходиться  Престол для здійснення Євхаристії.

Облачение на Престол

Облачение на Престол

Зліва від Престолу розміщується жертовник — це стіл на якому відбувається проскомидія, під час якої готуються Святі Дари для Таїнства Святого Причастя.

Жертовник

Жертовник

Жертовник уособлює собою Вифлеємську печеру, в якій народився Ісус Христос.

На жертівник кладуть святі сосуди:

а) Дискос (з гр. діскос) — пласке блюдо, куди поміщають Св. Агнець;

Дискос

Дискос для проведення Евхаристії.

б) Потир — священний сосуд, в який наливають виноградне вино з водою, яке під час Літургіїї перетворюється в Кров Христову.

Потир-чаша

Для Євхаристичного набору.

Для закінчення Євхаристіїї, чашу разом із дискосом переносять на Престіл;

в) Звіздиця (гр. остір) являє собою зірку, яка привела волхвів у Вифлеєм, де народився Ісус Христос. Її використовують як допоміжний сосуд, для того, щоб на дискосі не змішувалися частинки, які мають свій порядок;

г) Копіє — гострий ніж, що має вигляд копія. Його використовують для проколювання просфори і для того, щоб можна було вирізати шматочки ангця.
Символізує спис (копіє), яким воїн пробив ребро Ісуса Хреста;

д) Лжиця — невеликих розмірів ложка, яку використовують під час причастя. Знаменує собою кліщі, за допомогою яких Серафим зміг взяти частинку вугля із Небесного Вівтаря, а потім очистив вуста пр. Ісайї, коли торкнувся до них (Іс. 6, 6);

е) Покровами накривають чаші та дискос. Покрови, якими накривають дискос і чашу окремо, називають покрівці, якщо одночасно — покров.
У вівтарі також знаходиться дарохранительниця, в яку кладуть шматочки Святих Дарів для причащання людей, яким не здоровиться, а також наперед освячені Дари. ЇЇ ставлять на Престол.

Дарохранительниця

На поверхню Святого Престолу також кладуть Євангеліє, хрест, антимінс та дароносицю.

Хрест напрестольний

Мітки: